Fırat Üniversitesi

Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi
   


 

Kullanıcı Adı
Şifre
Sayıların Toplamı  
 
   
   
Oturum Açmak İçin Kalan Süre
 
 

BÖLÜM BAŞKANLARININ DİKKATİNE (11.07.2017)

Bölümlerdeki hangi müfredatlar aktif olacaksa o müfredatların durumunun aktif olarak işaretlenmesi gerekmektedir. Yeni kayıt yapan öğrenciler için hangi müfredat aktifse o müfredat sistem tarafından otomatik olarak kaydedilecektir. Birinci öğretim programları ve İkinci öğretim programları için ayrı ayrı aktif olmalıdır. (Not: Bölümünüzde aktif müfredat yoksa öğrenci kayıtları yapılamaz) Ders İşlemleri > Müfredat İşlemleri > Hangi müfredat  aktif olacaksa o müfredat seçilip değiştir butonuna tıklanır > Açılan pencerede Durumu yazan kısım Pasifse Aktif olarak değiştirilip kaydedilir.


*(07.07.2017) Disiplin Cezası, Kayıt Dondurma gibi durumlarda öğrenci hangi dönemde ceza almış veya kaydını dondurmuşsa o dönem başında öğrenim durumu değiştirilmelidir. Örneğin 2017-2018 Güz döneminde ceza almış bir öğrenci için şimdiden öğrenim durumunu değiştirmeyiniz. Güz Dönemi aktif hale geldikten sonra Öğrenim durumu disiplin cezası aldı olarak değiştirilmelidir.

* Disiplin cezası alan öğrencilerin(Kınama ve Uyarma Hariç) kartından öğrenim durumlarının Disiplin Cezası Aldı şeklinde kaydedilmesi gerekmektedir. Öğrenim durumu Disiplin Cezası Aldı olarak düzeltilmeyen öğrenciler ders kaydı yapabilir ve mezun olabilir. Bu hususta çok dikkatli olunması önemle rica olunur. Öğrenci İşlemleri >Öğrenci Rehber > Öğrenci Kartı > Öğrenim Durumu


BÖLÜM BAŞKANLARININ DİKKATİNE (20.06.2017)

Öğrencilerimizle ilgili yapılan işlemler Müfredat Sınıf Dönem Tanımlarındaki şartlara bağlıdır. Öğrenci Mezuniyetleri, Yüzde onluk başarı dilimlerinin hesaplanması, Sınıf Atlatma İşlemleri, Üstten ders alabilme şartları, Tek Ders Öğrenci Listelerinin düzenlenmesi gibi durumlar müfredat sınıf dönem tanımlarındaki kriterlere bağlıdır. Bu nedenle Zorunlu Ders Sayısı, Seçmeli Ders Sayısı, Dönem Kredisi, Dönem AKTS si ve diğer şartların doğru bir şekilde girilmesi sistemin işlemesi adına gereklidir. Programlardaki tüm müfredatların kontrol edilmesi gerekmektedir.


İDARİ PERSONELİN DİKKATİNE

Kayıt Dondurma işlemleri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar :

1- İşlenen dönemler ayrı ayrı işlenmelidir. Örneğin öğrenci 2016-2017 Güz ve 2016-2017 Bahar için kayıt dondurmuşsa iki ayrı kayıt oluşturulmalıdır. Öğrenci İşlemleri > Öğrenci Rehber > Öğrenci Kartı > Akademik İşlemler > Ek Süreler

2- Dönüş tarihi  ve bir altında bulunan Dönüş Tarihinden Sonra Atanacak Otomatik Öğrenim Durumu alanlarının boş olmaması gerekmektedir. (Bu yeni yapıyla birlikte öğrencinin dönüş tarihinden sonraki gün Öğrenim durumu, otomatik olarak sizin yazdığınız duruma dönecektir.) 

3- Öğrencinin kartından Öğrenim Durumunun KAYDINI DONDURDU olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

4- Öğrencinin kayıt dondurduğu dönemde üstünde ders var ise (Muaf olunan dersler hariç) silinmesi gerekmektedir. 


-  Öğrenciler için fotoğraf kontrol desteği getirilmiştir. Sistem, fotoğrafı olmayan öğrenciler için öğrenciyi fotoğraf talebinde bulunmaya zorlayacaktır. Öğrenci Fotoğraf Onayları Enstitü/Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokullarının Öğrenci İşleri Birimi tarafından yapılacaktır. Not: Öğrenci tarafından sisteme yüklenen fotoğraflar kontrol edilmeli ve daha sonra onay verilmelidir.

-  İdari personelin ve Bölüm başkanlarının, Öğrencilerin ve Akademisyenlerin şifrelerini değiştirme ve yenileme yetkisi bulunmamaktadır.

-  Enstitü/Fakülte/Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarının öğrenci işlerinde görev yapan idari personellerin, öğrenci ve akademik personelin iletişim bilgilerinin gizliliğine dikkat etmeleri önemle rica olunur. Sistem üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır.